Tržnice i supermarketi su sve krcatiji svježim namirnicama iz lokalnog uzgoja. Jedite što više raznolikog povrća svakoga dana jer time hranite tijelo i stvarate idealnu osnovu za što bolji rast kose.
Da, kvaliteta kose, uz pravilnu njegu, ovisi i o prehrani. Uz svježe povrće i voće, jedite meso, ribu, jaja, cjelovite žitarice, grahorice i orašaste plodove. Omega 3 masne kiseline smanjuju upalne procese u tijelu koji bi mogli ometati rast guste i lijepe kose. Hranjive omega 3 održavaju vlasište zdravim, tj. potiču cirkulaciju, sprječavaju suhoću i perut te reguliraju izlučivanje sebuma. Omega 3 masne kiseline nalazimo u srdelama, skuši, lososu, tuni, bakalaru, pastrvama, haringama, orasima, lanenim sjemenkama i žutanjcima.
Kompleks vitamina B nalazimo u jajima, govedini, piletini, grahoricama, orašastim plodovima, krumpiru i avokadu. Vitamini B skupine potiču rast kose, ali i noktiju.
Željezo također pozitivno djeluje na zdrav rast kose i smanjeno ispadanje, a nalazimo ga u špinatu, blitvi, cikoriji, raštiki i sličnom lisnatom povrću, u žutanjcima, govedini, grahoricama.
Vitamin C nalazimo u narančama, crvenim paprikama, kelju, prokulicama, brokulama, jagodama, kiviju i grejpu, a taj vitamin pomaže u smanjivanju oksidativnog stresa u tijelu i time djeluje pozitivno na rast kose.
Vitamin D dobivamo kroz sunce i to izlažući kožu deset do petnaest minuta dnevno, a osim sunca, nalazimo ga u ribi, jajima i gljivama. Studije su pokazale da je primjerice alopecia areata česta kod ljudi kojima je izmjeren manjak vitamina D u organizmu.
Što se njege tiče, birajte šampone, regeneratore i općenito kozmetičke proizvode za njegu kose koji sadrže ružmarin, tj. njegovo esencijalno ulje koje je prema nekoliko studija pokazalo značajno poticanje cirkulacije i tako jačanje, bolji rast kose, a i ukljanjanje gljivica. Osim i šamponima i regeneratorima, koristite i uljne p
akunge ili tonike za kosu s ružmarinom.
Birajte sredstva za pranje kose bez sulfata koji mogu biti prejaki za kosu i boju. Stop sodium laureth sulfatu (SLS) u šamponima! 😉
Sada u proljeće, kada više nema grijanja, vaša se kosa može prije mastiti pa birajte laganije šampone i regeneratore. S druge strane, više vlage znači više kovrča i valova na teško ukrotivoj kosi – takvu kosu tretirajte serumima ili sprejevima za održavanje frizure. Serume, za razliku od sprejeva, nemojte nanositi na tjeme, tj. korijen kose da je ne umaste. Slično možete postići s kojom kapi kokosovog ulja koje će usput potaknuti rast kose.
Za kraj, kada pričamo o uljima, birajte domaće maslinovo, nerafinirano kokosovo, arganovo ili ricinusovo ulje za njegu kose i vlasišta. Koristite ih odvojeno ili u sinergiji jer svako ulje donosi slična ili malo drugačija svojstva, a super se nadopunjuju. Bogata su vitaminima E i K, omega 3 i 6 masnim kiselinama, sprječavaju lomljenje kose, smanjuju štetne mikroorganizme, hrane folikule i korijen kose, umanjuju svrbež i suhoću vlasišta i jednostavno čine kosu zdravom i sjajnom. Volite svoju kosu i njegujte svaku vlas.
Upamtite: koji god tretman, masku ili intenzivni oblik njege kose i vlasište se odlučite, računajte na minimalno tri mjeseca konstantne njege koliko je potrebno da bi se pokazali ikakvi rezultati.