Prošle smo subote Danijel, Martina i ja u emisiji Špica, riva, korzo na HTV 2 pričali o detoksikaciji organizma nakon Božića, Nove godine, božićnih domjenaka i uglavnom sezone čestog prejedanja, opterećivanja organizma alkoholom te blagdanskim stresom.
Detoksikaciju, odnosno čišćenje tijela svakako pozdravljam i preporučujem, ali tokom cijele godine. To bi, najkraće moguće značilo, svakodnevno živjeti zdravo uz puno vode, svježe skuhanih obroka od što je više moguće lokalno uzgojenih i sezonskih namirnica, bar dvije porcije voća dnevno i dovoljno sna svake noći. Za sve one koji se neće ili ne mogu odreći zabranjenog voća, njima preporučujem pravilo 80:20, tj. osamdeset posto vremena pazite na sve što unosite u organizam jelom i pilom, a ostalih dvadeset posto vremena se prepustite kojem užitku.
Također, kao što sam i spomenuo u emisiji, možete vježbati, odlaziti na masaže, limfne drenaže, akupunkturu i sve tretmane koji će potaknuti vaš krvotok, limfu i metabolizam, no ništa od toga nije nužno jer čak i da samo šetate svakodnevno na svježem zraku ili u prirodi bar pola sata i uz to jedete domaće juhe, variva ili kuhanu (ne pečenu, prženu ili pohanu!) hranu, vaša jetra i bubrezi će najbolju moguću detoksikaciju obaviti sami – ti organi upravo i služe za pročišćavanje organizma. Zato, volite svoje tijelo i pomozite jetri i bubrezima u obavljanju njihovog posla. Eto, toliko jednostavno i jeftino može biti uz domaću kuhinju i malo kretanja.
Pripazite na vrijeme kuhanja povrća u juhama i varivima, sve lisnato kuhajte kratko i da bude čak i al dente. Prekuhavanje hrane ubija neke od hranjivih sastojaka iz povrća, a vi pametno ciljajte na lijepu i žarku boju lisnatog povrća u jelima sa žlicom ili još jednostavnije, skuhajte lisnato povrće sa strane u vodi ili na pari i potom ga dodajte pred sam kraj kuhanja u glavni lonac s korjenastim povrćem ili grahoricama. Recite stop zaprški!
Stanovnici smo zemlje koja još uvijek ima divne, svježe i ukusne namirnice i zato prgrlite mediteranski način kuhanja i obroka. Maslinovo ulje, češnjak, luk, riba, lagano meso, lisnato i korjenasto povrće, voće, orašasti plodovi, pokoja kriška integralnog domaćeg kruha, grahorice… Sve to kuhajte, ali molim vas četiri stvari – prvo, nemojte dodavati začine ili mješavine začina koje sadrže E621 (Mononatrijev glutaminat ili na engleskom Monosodium glutamate, poznat i kao MSG); drugo, izbacite sol ili je svedite na minimum, a možete u trgovinama sa začinima potražiti biljnu zamjenu za sol; treće, sasvim izbacite šećer u kavi/čaju/sokovima, radije koristite steviju ili mrvicu domaćeg meda; i za kraj, četvrto, smanjite kruh i peciva na jednu do maksimalno dvije tanje kriške dnevno ili još bolje, jedite batat, malo krumpira ili integralnu rižu/kvinoju i slično.
Alkohol stavljam kao posebnu kategoriju. Jedna čašica kvalitetne domaće rakije ili vina tu i tamo neće nikoga ubiti, dapače, može biti korisna, ali se zaustavite na toj jednoj čaši! Imate li bilo kakvu kroničnu bolest, odnosno pijete li lijekove, tada alkohol sasvim zaboravite, vi ste svoje popili i radijte ciljajte na to da ostanete živi. 😉
Želite li dodatno osnažiti vlastito tijelo, popijte smoothie. Osobno smatram da i cijeđeni sokovi nisu loši, ali u njima se gube prehrambena vlakna i prebiotici pa se učinci detoksikacije i dobrobiti na organizam ne vide u tolikoj mjeri. Uz to, zaboravite post dijete s cijeđenim sokovima i smoothiejima, em ne možete biti sigurni jesu li svi sastojci sto posto nešpricani, em dolaze u plastičnim bocama (90 posto vremena), em to predstavlja svojevrsni šok za tijelo, a ionako ćete opet početi jesti pa je zato bolje u startu i dugoročno jesti zdravo. Nema tu prevelike mudrosti ili svetog grala.
Moj omiljeni smoothie
- 3 očišćene i narezane cikle,
- 3 očišćene i narezane mrkve,
- 2 šalice zelenog lisnatog povrća po izboru,
- 1 šalica gorkog lisnatog lisnatog povrća,
- sok jednog limuna,
- 1 jabuka, narezana,
- 1 šalica aronije ili drugog šumskog voća,
- 1 šalica nasjeckanog crvenog kupusa,
- 2 žlice maslinovog ulja,
- dodati vode do željene gustoće.
Miksati sve u blenderu na najjačoj brzini i popiti svježe napravljeno. Ovu količinu smoothieja možete podijeliti s nekim ili sebi servirati kao jedan veći obrok ili dvije manje užine.
Ugodan vam ostatak dana! 🙂