Blagdanski začini + napitak od đumbira

Imate li najdraži blagdanski začin?

Ja bih uvijek na prvu ispalio “cimet!”, ali onda se sjetim slatkastog mirisa klinčića i dubinu okusa koju pruža kolačima ili gulašima. Zatim se sjetim zvjezdanog anisa koji svojom notom svježine koja vuče na mentu i slatki korijen i automatski mi krene voda na usta. Muškatni oraščić mi je čak pomalo sexy jer volim moment ribanja začina na onom maleckom ribežu. A tek vanilija… Majko mila, dehidrirat ću koliko su mi sline krenule curiti… 😀

Nisam ni spomenuo bilje kao što su ružmarin, menta, kadulja i slično… Znam da puno vas njih koristi u ovo doba godine, no te začine osobno više vežem uz ostatak godine pa čak i ljetne mjesece, bar što se jela tiče, a ne stavljam ih u slatka jela ili kolače ili vrlo rijetko. Uostalom, danas vam želim skrenuti pozornost na vitaminsko-mineralni, antioksidativni i enzimski moment začina iz prvog paragrafa.

Problemi koje blagdansko razdoblje nosi su prejedanje, dobitak kilograma, neujednačena probava, nadimanje, žgaravica, a nekima od vas i mučnina u vožnji dok idete svojima za blagdane, dok putujete na skijanje ili idete nekamo na proslavu Nove.

Cimet, cejlonski naravno, koristim apsolutno po svemu slatkome, a u doba prejedanja je odličan u suzbijanju mučnine i loše probave. Naravno da on, kao niti jedan drugi začin koji ću spomenuti nije magičan ako doista pretjerate za blagdanskom trpezom, ali itekako može pomoći dodate li ga u biljni napitak ili čaj.

Klinčić je također najbolje samljeti u električnom mlincu za kavu ili se malo pomučiti u mužaru, a njegov prah će također pomoći u poboljšanju i održanju zdrave probave. Ujedno ima antibakterijsko i antivirusno djelovanje. Jedan pupoljak (da, klinčić je osušeni pupoljak) je dovoljan po šalici čaja.

Muškatni oraščić koristite u vrlo malim količinama jer je jedan od najjačih začina iz ovog teksta, naribajte ga u toplo mlijeko ili blagi čaj da biste umirili živce, tj. uspavali tijelo ako su se vodile jače obiteljske diskusije ili vas muči nesanica.

Zvjezdasti anis u današnjem kontekstu odlično djeluje na simptome nadimanja/plinova, grčeva, loše probave i zatvora. Meljite ga u mlincu za kavu ili mužaru.

Đumbir, tj. korijen, prah ili kandirani, olakšava mučninu, plinove, upalne procese (od previše šećera i nezdrave hrane), jača cirkulaciju, čisti dišne puteve i olakšava mučninu od putovanja. On je ljutkast i ne treba ga se previše koristiti.

Vanilija sa svojim aktivnim sastojkom vanilinom pruža toliko blagodati tijelu da ću joj posvetiti jedan cijeli tekst u skorije vrijeme, a u današnjem kontekstu sezonskih blagdana znači ublažavanje ranije spomenutih upalnih procesa u tijelu, s naglaskom na upalu jetre. Uz to, poboljšava rad srca upravo zbog vanilina smanjujući razinu kolesterola u tijelu. Miris vanilije uz sve spomenuto umiruje i smanjuje napadaje tjeskobe.

Napitak od đumbira

Ovaj napitak/uvarak volim piti kada god se prejedem ili me muči probava zbog teške i masnije hrane na kakvu nisam navikao tijekom godine.

Jednu do dvije žličice svježe očišćenog i naribanog đumbira ili pola žličice praha đumbira stavite u šalicu, dodajte malo cimeta, dašak vanilije, jedan klinčić i mrvicu zvjezdastog anisa. Prelijte s kipućom vodom i ostavite deset minuta, potom neprocijeđenog popijte. Neprocijeđenog zbog dodatnih probavnih vlakana.

Objavio Jurica Grosinger

Trying to make this little blue speck a better place. One post at a time.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogeri kao ovaj: