Neću nikada zabvoraviti stopala jedne prijateljice kada smo bili na plaži. Inače je uvijek dotjerana, eto na prvi pogled njegovana i čak je taj put na plaži izgledala super, čak i predotjerana za ležerni moment plaže, ali sve je doslovce palo u vodu kada smo odlazili s plaže. Hodala je u jednom trenu ispred mene i ja sam ležerno bacio pogled prema njenim stopalima, odnosno petama. Šok i nevjerica… Njezine pete su izgledale poput peta nekog pećinskog čovjeka. Otada je se skoro svaki put sjetim kada si njegujem stopala.
A za njegu doista ne treba puno, naročito ako si date samo malčice truda i recimo jednom tjedno (ili prema potrebi) s plovućcem ili baterijskom rašpicom malo izribate tvrdu kožu i namažete stopala pred spavanje s doslovce bilo kakvom kremom pri ruci.
Inače, do suhih i grubih stopala dolazi relativno lako. Koža na njima je prirodno suha, a ljudi koji u startu imaju suhu kožu imaju još suša stopala od ostalih. Hodanjem stvaramo pritisak po rubovima peta i zato baš na njima dolazi do najvećih problema suhe pa čak i popucale kože. Osim hodanja, suha i popucala stopala mogu nastati i od trčanja, dugog stajanja na tvrdim površinama, obuće otvorenih peta, viška kilograma, ali i bolesti štitnjače i dijabetesa koji također uzrokuju probleme. Suha i popucala koža na petama ne samo da izgleda ružno već može i biti uzrok bakterijskih i gljivičnih infekcija.
Ako su vaša stopala u startu katastrofalno zapuštena i popucala, tada svakako posjetite pedikera da vam pomogne u rješavanju problema i postavljanju zdrave baze za njegu kože stopala.
Stopala namačite u lavoru s toplom vodom u kojoj ste otopili sode bikarbone koja će dodatno omekšati tvrdu kožu i olakšati struganje kamenom plovućcem. Taj kamen možete naći u prirodi na divljim plažama, a umjetni koji je podjednako dobar u svim parfumerijama. Plovućac nemojte prejako pritiskati i nikako ne prelazite njime preko crvene i iritirane kože kao ni preko kurjih očiju ili virusnih bradavica. Isto vrijedi i za baterijske rašpice, koje kao i spomenuti kamen nemojte koristiti prečesto jer biste mogli oštetiti kožu prečestom uporabom. Njih koristite kada primijetite da koža postaje suha i tvrda, inače je dovoljno mazati stopala kremom.
Nemojte koristiti žilete za uklanjanje tvrde i suhe kože jer čak i mala ranica se može inficirati, a imate li dijabetes, može uzrokovati i vrlo ozbiljne zdravstvene probleme. Uostalom, žilet može i zdravim ljudima stvarati bol za hodanja. Budite nježni prema svojim stopalima, ali ih redovito njegujte.
Nakon svakog tuširanja ili uvečer prije odlaska na spavanje namažitestopala losionom ili kremom i fino ih umasirajte. Nije toliko bitno koju kremu koristite već da ste redoviti u mazanju. Masaža stopala potiče cirkulaciju, a to je uvijek plus. Još je veći plus maže li vam stopala voljena osoba.
Jednom tjedno napravite piling za stopala pa će upotreba plovućca ili posjeti pedikeru biti još rjeđi ili sasvim nepotrebni, bar kada je suha i gruba koža u pitanju. Recept je jednostavan:
2 do 3 šalice šećera
1 šalica maslinovog ulja
2 žlice javorovog sirupa
Sve sastojke pomiješajte u posudi i potom prebacite u staklenku ili posudu s poklopcem i ostavite malo zraka u staklenci da se sve ne prelije van. Držite u kupaonici kod kade i koristite prema potrebi. Mjera jedne šalice je 2,5 dcl.