Kakve su vaše ruke? Jesu li zimi suhe i ispucane na pojedinim mjestima poput mojih?
Da, ja sam bakterofob* i non-stop perem ruke ili ih mažem dezinficirajućim gelovima na bazi alkohola. Voda, sušenje vrućim zrakom ili brisanjem ručnikom, a i tvrda voda te sve kemikalije kojima svakodnevno izlažemo ruke isušuju našu kožu, koja zimi može na vrhovima prstiju ispucati do krvi, a ljeti pod utjecajem sunčevih zraka može se dodatno postarati i dobivati fleke, što od oštećenja pod UV zrakama, što zbog kemijskih spojeva pod tim istim zrakama.
Za početak bi bilo poželjno nositi rukavice na rukama kada god čistite, odnosno izlažete ruke kemikalijama, vodi, radite u vrtu ili garaži. Rukavice za jednokratnu upotrebu s lateksom ili bez njega, čvršće gumene rukavice za višekratnu upotrebu ili vrtne rukavice od kombinacije gume i debljeg platna. Pripazite s jednokratnim rukavicama bez lateksa jer su često tanje i mogu lako pucati. Zimi obavezno nosite rukavice kada god izađete van jer hladan zrak može u hipu izvući svu prijeko potrebnu vlagu s vaših ruku, a ljeti ih svakako mažite i kremama s UV zaštitom. Dakako, osobno bih izabrao kreme za zaštitu od sunca s prirodnim ili isključivo prirodnim faktorima i nastojao izbjegavati izlaganje suncu kao takvo.
Iako sam pobornik što prirodnije kozmetike ili bar kozmetike koja sadrži kvalitetne sastojke, ovaj put mi je bitno da ruke što češće, posebice zimi, mažete kremama za ruke bilo koje marke. S druge strane, ako već pričamo o širokoj paleti krema za ruke, tada bih savjetovao izbjegavanje krema koje sadrže kombinaciju parafinskog ulja i voska jer kada su sami s ostalim sastojcima ionako će smanjiti apsorpciju hranjivih tvari iz te iste kreme, a kada su duetu u kremi, tada će se upijanje vitamina, minerala i hranjivih ulja svesti na sam minimum, ako uopće upiti. Vazelin, parafinsko ulje i vosak nisu takav weltschmerz jer ako ništa drugo bar stvore barijeru ili zaštitni film koji će spriječiti ili bar drastično smanjiti isparavanje vlage iz kože naših ruku, što može biti itekako korisno.
Mažete li ruke tijekom dana i ne želite masne mrlje po mobitelu, odjeći i slično, tada izaberite laganiju kremu ili losion za ruke na bazi vode, a one jače kreme i maske na bazi ulja ostavite za prije spavanja. Nakon svakog pranja ruku nanesite manju količinu kreme i fino je razmažite i ostavite koju minutu da se upije. Ponekad nije loše staviti malo deblji sloj masnije kreme ili maske za ruke prije spavanja te navući pamučne rukavice ili čak pamučne čarape na ruke, tako leći u krevet te dozvoliti rukama svu potrebnu njegu tijekom noći.
Zamolite vašeg partnera ili partnericu da vam izmasira ruke tijekom večeri. Opet, koristite masniju kremu i dozvolite da vam nježno izmasira dlan i gornji dio ruke/prstiju dok gledate omiljenu seriju ili film. Možete izmasirati i sami sebe, a krenite od mesnatijih dijelova ruke/dlana prema prstima sve do njihovih vrhova.
Napominjem, u proljeće i ljeto, kada nanosite kremu za sunčanje, odnosno zaštitnu kremu za lice, slobodno utrljajte malo te kreme i na ruke, tj. na njihov gornji dio jer tako sprječavate hiperpigmentacijske mrlje i održavate ruke mlađima već sada, ali i u starosti.
Za toplijih mjeseci izbjegavajte stavljanje bilo kakvih krema, pilinga, maski s kiselinama, kao i kapanje limuna i ostalog voća na ruke jer ih to čini dodatno osjetljivima na sunce i izaziva alergijske reakcije i mrlje.
Što se sapuna za pranje ruku tiče, koristite vrlo blage ili čak medicinske sapune za liječnike. Tekući sapuni su daleko higijenskiji od čvrstih, a ruke uvijek perite u ugodnoj toploj vodi i dobro ih istrljajte među prstima, sa svih strana, nježno ručnikom osušite i tada namažite losionom ili kremom. Prehladna ili prevruća voda oštećuje kožu ruku i izbjegavajte pranje ruku deterdžentom za suđe jer su prejaki za kožu ruku.
Jednom tjedno na vlažne ruke utrljajte soli ili šećera, što predstavlja jedan od najjednostavnijih pilinga ikada. Nemojte biti grubi, i sol i šećer će već i blagim trljanjem obaviti svoje. Granule soli ili šećera se neće taložiti u odvodnim cijevima kao recimo palenta, zob ili griz, a odlično će ukloniti mrtve stanice kože, pojačati cirkulaciju i podariti vašim rukama sjaj i svježinu. Naravno, piling ruku radite uvečer prije stavljanja jače kreme za ruke. Ako želite, možete koristiti uobičajen piling za lice i na rukama, a posebice anticelulitnu masku piling koju smo vam pokazali u jednoj od prošlih emisija.
Jedna od najdražih mi hranjivih maski za suhe ruke uključuje pola šalice jogurta, pola žličice meda i pola žličice maslinovog ili kokosovog ulja. Sve sastojke pomiješajte i nanesite na ruke. Ostavite da djeluje petnaestak minuta te potom isperite mlakom vodom (bez sapuna) i nježno obrišite. Eventualno možete ruke dodatno namazati kremom.
Za kraj, vrhove prstiju možete mazati s nekoliko kapi maslinovog, kokosovog ili svijetlog sezamovog ulja ili još bolje, uvečer kada ste kod kuće, u manju posudicu ulijte blago zagrijano ulje, i potom umočite čiste i suhe vrhove prstiju do kraja noktiju. Tako ćete nahraniti kožu oko noktiju i spriječiti stvaranje suhe i raspucale kože te često bolnih zanoktica. Nakon desetak minuta vrhove prstiju izvadite iz ulja i nježno ih obrišite papirnatim ubrusom ili isperite pod toplom vodom te namažite ruke kremom.
P.S. Uskoro ću vam predstaviti nekoliko krema različitih proizvođača i napraviti vlastitu usporedbu. 😉
*Ne morate ruke prati tako često kao i ja, ali ih svakako perite po povratku izvana te prije svakog jela. Čistoća je pola zdravlja.