Kako preživjeti elementarnu nepogodu, vol. 1

Prije nekoliko dana, nas putnike u zrakoplovu, kapetan je upozorio na malo teže slijetanje zbog jakoga vjetra. Spuštajući se prema zračnoj luci, poprilično smo se ljuljali, ali ništa oko čega bih se zabrinuo. Dodir kotača na pistu praktički nismo ni osjetili, a pravi šok je uslijedio po iskrcaju iz zrakoplova. Naime, zračna luka je bila bez struje, odnosno generatori su održavali funkcije luke u normali, a mi smo se svi blijedi pogledavali dok smo palili mobitele. Ta sletjeli smo usred ne jednog, već dva tornada koji su tih trenutaka harali glavnim kanadskim gradom. Odmah su mi glavom krenuli kadrovi iz filmova tragedija u kojima se zrakoplovi krcati ljudima koji žele pobjeći raspadaju pod svom snagom mega tornada, ali i slike iz Čarobnjaka iz Oza, i baš mi je bilo žao da mi nogama nisu bile crvene lakirane tenisice koje su veselo poskakivale u koferu.

Tek koji dan iza toga su počeli požari po Dalmaciji, a s obzirom da u meni još od potresa koji su nedavno pogodili našu državu čuči ideja o pisanje teksta na temu kako se pripremiti za slučaj elementarne nepogode, ovo je idealan trenutak za to.

Dok je svima jasno da u nekim trenucima ne možemo učiniti puno za pripremiti se ili spasiti, osim možda evakuacije i puno sreće u životu, postoje koraci koje možemo poduzeti da bismo si bar (malo) olakšali tijekom ili nakon elementarne nepogode. Ono što bih prije svega spomenuo je dobrobit općeprisutnosti na društvenim mrežama i aplikacijama za brzo dopisivanje putem kojih možemo dobiti obavijesti o najavama nadolazećih nepogoda ili obavijestiti druge. U slučaju potresa nema puno mogućnosti prije, ali zato postoje aplikacije koje prate potrese (unutar radijusa koji sami možemo lako postaviti unaprijed) pa se možemo pripremiti za svaki sljedeći koji dolazi poslije glavnoga.

Komplet za hitne slučajeve bi trebao trajati bar tri dana i može dobro doći u slučaju svih oblika nepogoda, prirodnih ili ljudskih. Pa čak i ako ste na selu ili moru i nestane struje, vi ćete biti opskrbljeni.

Komplet opreme za hitne slučajeve:

Voda za piće – plastične boce ili još bolje kanistri s otprilike 3,7 L vode po osobi dnevno i za bar tri dana – za piće i osobno pranje. Pazite na rok trajanja vode.

Hrana – trodnevna zaliha hrane koja se ne kvari. Mogu biti energetske/proteinske pločice, konzerve, suhi keksi. Pazite na rok trajanja konzervi i ostale hrane u kompletu. Imate li kućnih ljubimaca, ne zaboravite i hranu za njih.

kitchen ceramic jars

Otvarač za konzerve, plastični pribor za jelo, džepni nož.

Pribor za prvu pomoć, može i onaj kakav imate u automobilu. Pripremite i lijekove koje inače uzimate, ukoliko imate primjerice visok tlak ili neku kroničnu bolest. Pripremite i dodatni par dioptrijskih naočala. Ta tko je vidio spašavati se slijep poput šišmiša… U prvu pomoć ubacite i kutiju tableta aktivnog ugljena, laksative, antacide, analgetike.

Baterijska svjetiljka i dodatne baterije. Poželjne su vodootporne svjetiljke.

Radio na baterije. Također dodatne baterije.

Zviždaljka za pomoć

Zaštitne maske za disanje. Papirnate potražite u ljekarni, a one nešto čvršće i izdržljivije kupite u centrima za prodaju građevinskog, vrtnog i hobi materijala. Također možete nabaviti i zaštite maske za oči.

Šibice, kremen/štapić za paljenje vatre ili kvalitetniji upaljač. Držite ih u vodonepropusnoj kutiji.

Svijeće.

Tablete za dezinfekciju vode.

Gotovina. Za nestanka struje možete zaboraviti na plaćanje karticama pa pripremite 500-1000 kuna.

Deke od flisa ili specijalne lagane metalizirane deke za slučaj hladnih noći na otvorenom.

Papirnate karte okolice.

Papir i olovke/kemijske.

Eventualno možete nabaviti i malo kuhalo na špirit.

Sve važne dokumente držite u kompletu i u vodonepropusnoj vreći/kutiji.

Karte ili jednu društvenu igru da tijekom nepogode ne crknete od dosade

Po jedan dodatni par čarapa i toplih odjevnih predmeta za svakog člana obitelji.

Veći rukasak ili torba, zavisi do veličine vašeg kompleta za hitne slučajeve, bitno je da sve potrebno stane unutra.

mountains with crepuscular ray

Živite li u području u kojem zna nestati struje ili u području s čestim jačim olujama, tada svakako uložite novac u agregat, tj. generator s kojim vaše kućanstvo neće ostati u mraku, a namirnice iz hladnjake ili škrinje propasti. Evo, jedan od najvećih problema nedavnih tornada ovdje u Ottawi je bio višednevni manjak struje u rezidencijalnim dijelovima grada.

Nadam se da vam komplet za hitne slučajeve nikada neće zatrebati.

Ostanite mi sigurni

Objavio Jurica Grosinger

Trying to make this little blue speck a better place. One post at a time.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogeri kao ovaj: